Lapset ja nuoret kulttuuripääkaupunkivuoden ytimessä 

Jaa

Euroopan kulttuuripääkaupunkivuosi on rakentunut poikkeuksellisen laajana yhteisen tekemisen kokonaisuutena, jossa lapset ja nuoret eivät ole vain yleisöä, vaan aktiivisia kulttuuriohjelman tekijöitä. Kouluissa, oppilaitoksissa ja harrastusyhteisöissä on syntynyt valtava määrä taidetta, esityksiä ja tapahtumia, jotka heijastavat lasten ja nuorten omaa ääntä, luovuutta ja kulttuurien rikkautta. Tutustu näihin tapahtumiin!

kuvassa lapsia leikkimässä pihalla
Kuva: Harri Tarvainen

Oulun Koulun Kohinaa -lehti kuvaa upeasti, kuinka monipuolisesti kulttuuripääkaupunkivuotta on käsitelty kouluissa. Oppilaat ovat tehneet aiheeseen liittyen mm. runoja, lauluja, piirustuksia, maalauksia, veistoksia, valotaideteoksia ja yhteisötaidetta. 

Alkuvuoden aikana kouluissa ja päiväkodeissa ympäri Oulu2026-aluetta järjestettiin erilaisia avajaistapahtumia, gaaloja ja näyttelyitä. Myös Tiina Vehkaperän Black Snow -yhteisötaideteos juhli erilaisuutta ja ainutlaatuisuutta ja se kokosi laajasti yhteen koululaisten kädenjälkiä Oulu2026-Avajaisfestareille. Moni koulu on toteuttanut monialaisen oppimiskokonaisuuden käsitellen Euroopan kulttuuripääkaupunkitoimintaa. 

Viime aikoina olemme saaneet nauttia upeista lasten ja nuorten toteuttamista esityksistä. Viime viikolla koettiin yksi kulttuuripääkaupunkivuoden huipentumista, kun On Oulu tää -musikaali esitettiin yleisölle. Musikaali on Madetojan musiikkilukion ja Pohjankartanon koulun musiikkiluokkien nuorten itsensä ideoima, käsikirjoittama, säveltämä, sanoittama ja toteuttama. Valmistelutyö kesti neljä vuotta! Teos osoitti vaikuttavasti, mihin nuorten omaehtoinen ja ohjattu taiteellinen työskentely voi parhaimmillaan johtaa. 

Kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelma elää ja jatkuu yhä. Tämän kevään ohjelmistossa vielä on koettavissa mm. vielä seuraavat tapahtumat. Antoisia hetkiä kulttuurin parissa! 

Lue myös