Oulun kaupungintalossa koettaviin näyttelyihin voi saapua heinäkuun ajan ilman ajanvarausta. Näyttelyt ovat pääsymaksuttomia ja avoinna ma–su.

Rauhankoneen kerroksia on immersiivinen teos, joka täydentyy vuorovaikutuksesta yleisön kanssa – kokijoista tulee myös tekijöitä. Teos herättelee pohtimaan osallistujan omaa suhdetta rauhaan ja rauhankysymyksiin. Mitä tunteita tai mielikuvia muistoista nousee esiin? Mikä voisi olla osallistujan oma rooli rauhantyössä? Teos on koettavissa kolmessa eri kerroksessa, joten samalla näet upeaa Oulun kaupungintaloa.
Korvamato – Mediataidetta Kiasmasta -näyttely esittelee videoteoksia, joissa musiikki ja ääni ovat merkittävä osa niiden tunnelmaa ja kerrontaa. Äänen kautta liikkuvan kuvan teokset levittäytyvät tilaan ja tekevät niiden kokemisesta moniaistisen. Äänen erityisestä ilmaisuvoimasta kertoo myös aivojen kyky saada musiikki toistumaan korvamatona päässä. Korvamatojen tarttuminen on mahdollista tässä näyttelyssä, joka sisältää vain hyviä biisejä.
Tarkista aukiolot ja astu sisään näyttelyihin!
Korvamato – Mediataidetta Kiasmasta
Rauhankoneen kerroksia



