,

Oulun ensimmäinen saunafestivaali toi Tuiran rantaan yli tuhat saunojaa ja vahvisti unelmaa yhteisestä kansansaunasta

Jaa

Oulun ensimmäinen saunafestivaali järjestettiin 5.–9.6.2026 osana virallista Oulu2026-kulttuuriohjelmaa. Viiden päivän aikana tapahtumassa kirjattiin yhteensä n. 1450 festarikävijää.

Graafinen ilme Henna Raitala/ ORS ry
Graafinen ilme Henna Raitala/ ORS ry
Tuiran rannasta tuli festivaalisaunakylä

Tuiran uimaranta muuttui kesäkuun alussa viideksi päiväksi eläväksi festivaalisaunakyläksi. Yleisö pääsi kiertämään erilaisissa saunoissa ja osallistumaan ohjelmaan, jossa yhdistyivät löylyt, taide, keskustelut ja kohtaamiset.

Ohjelmassa nähtiin muun muassa sauna-artisteja, vihdontaa, saunahoitoja, Kalevan kanssa toteutettuja saunakeskusteluja, Alaston totuus -keskusteluja sekä Saunasampo-seminaari.

Festivaalin ohjelmaa järjestettiin myös muualla kuin Tuiran uimarannalla. Olosaunalla koettiin kulttuuri- ja saunaohjelmaa, Lainesaunalla järjestettiin saunaristeily ja mukana oli myös Aapolan saunajurtta.

“Voisiko saunakylä jäädä koko kesäksi?”

Tapahtuman aikana moni kävijä pysähtyi tapahtumainfoon kysymään, onko saunakylä paikalla vain viisi päivää vai voisiko se jatkua koko kesän. Kysymys toistui usein juuri löylyjen jälkeen, punaposkisina, onnellisina ja saunan pehmentäminä.

“Vielä yhdet löylyt” tuntui olevan monen festivaalipäivän tunnuslause, kun kävijät kulkivat saunasta toiseen ja jäivät viipymään Tuiran rantaan pidemmäksi aikaa kuin olivat ehkä alun perin aikoneet.

“Festivaali osoitti, että yleiselle, yhteisölliselle ja kaikille avoimelle saunakulttuurille on Oulussa vahva kysyntä. Väliaikainen festivaalisaunakylä oli oma iloinen kokeilunsa, mutta sen herättämä innostus kertoo paljon siitä, miten vahvasti ihmiset kaipaavat yhteistä saunapaikkaa Oulun keskustan tuntumaan”, sanoo tuottaja Katri Tenetz Oulun Rantasaunaseurasta.

Työ Tuiran saunarannan eteen jatkuu

Oulun saunafestivaali vahvisti osaltaan ajatusta Tuiran uimarannan saunarannasta. Paikalla on toiminut vuodesta 2014 lähtien Kesän Sauna, ja maaliskuusta lähtien rantaa on täydentänyt Löylykontti.

Oulun Rantasaunaseura odottaa edelleen kesäkuussa 2026 Tuiran saunarantaa koskevan kaavan vahvistumista, jotta entisen uimalarakennuksen tilalle voidaan rakentaa kaikille avoin yleinen kansansauna talviuinnin pukutiloineen.

Festivaali syntyi yhteistyöllä

Oulun saunafestivaalin toteutti Oulun Rantasaunaseura ry yhteistyössä saunatoimijoiden, taiteilijoiden, ohjelmantekijöiden, vapaaehtoisten ja kumppaneiden kanssa. Keskeisiä yhteistyökumppaneita ja tukijoita olivat Oulu2026-kulttuurisäätiö, Museovirasto, Kaleva, Saunavire, Suomen Viron-instituutti, Tartu 2024 ja Viron matkailu.

Jokaisessa saunavuorossa tapahtumaa oli toteuttamassa keskimäärin noin 30 henkilöä erilaisissa tehtävissä, kuten saunojen lämmityksessä, turvallisuudessa, asiakaspalvelussa, aluehuollossa, viestinnässä ja ohjelmasisältöjen toteutuksessa.

Oulu2026-saunahankkeen tuotantovaihe päättyi onnistuneeseen festivaaliin

Oulun saunafestivaali päätti Oulun Rantasaunaseuran Oulu2026-saunahankkeen tuotantovaiheen. Hankkeen aikana on rakennettu yleisölle avointa saunakulttuuria, koottu yhteen saunatoimijoita, taiteilijoita ja kansainvälisiä kumppaneita sekä vahvistettu Tuiran rannan asemaa oululaisen julkisen saunakulttuurin paikkana.

Festivaalin onnistunut toteutus osoitti, että hankkeen tavoitteet ovat kantaneet käytäntöön.

“On ollut hienoa nähdä, miten Oulu2026-saunahanke on kasvanut suunnitelmista konkreettiseksi yhteiseksi kokemukseksi. Oulun ensimmäinen saunafestivaali oli lämmin päätös tälle tuotantovaiheelle ja samalla vahva viesti siitä, että työ yhteisen kansansaunan ja elävän saunakulttuurin eteen jatkuu”, sanoo Kati Koivunen, Oulun Rantasaunaseuran hallituksen puheenjohtaja. 

Kiitos

Oulun Rantasaunaseura kiittää lämpimästi kaikkia kävijöitä, vapaaehtoisia, saunatoimijoita, esiintyjiä, ohjelmantekijöitä, yhteistyökumppaneita ja tukijoita. Erityinen kiitos kuuluu Pohjois-Suomen saunamajureille ja kaikille vapaaehtoisille, jotka rakensivat Tuiran rantaan viideksi päiväksi saunakylän ja tekivät Oulun ensimmäisestä saunafestivaalista mahdollisen.

Lisätiedot:
Kati Koivunen 
Oulun Rantasaunaseura ry
kati.koivunen@rantasaunaseura.fi
p. 0503002798

Lue myös