Kulttuuripääkaupunkihankkeen yhdistämät kansan- ja maailmanmusiikki versovat uusia yhteistöitä Oulu26-ohjelmassa.

Kun kolme suomalaista kansan- ja maailmanmusiikin tekijää osallistuivat maailman suurimpaan maailmanmusiikin verkostoitumistapahtumaan, ei välttämättä olisi uskonut että yksi konkreettisin lopputulema tulisi toteutumaan Oulussa. Nyt taiteilijoiden omat projektit versovat keskinäisiä yhteistöitä ja jopa uuden hankkeen Oulu2026 -kulttuuripääkaupunkiohjelmaan.
Oululainen kansanmuusikko Osmo Hakosalo, oululaislähtöinen flamencolaulaja Anna Murtola sekä tamperelainen muusikko ja musiikin tohtori Anne-Mari Kivimäki kohtasivat viime syksynä The World Music Expo -suurtapahtumassa Tampereella. Kaikki olivat paikalla verkostoitumassa ja esittelemässä omia musiikkiprojektejaan ympäri maailmaa paikalle tulleille musiikkialan toimijoille kansainvälisessä messutapahtumassa. Tapahtumasta jäi taskuun jokaiselle kansainvälisten kuvioiden lisäksi myös jotain yllättävää – uusia musiikkiyhteistöitä Oulu2026 -kulttuuriohjelmaan. Yhteistyö kehittyi nopeasti myös kattavammaksi omaksi hankkeekseen. Sauna, sisu ja saavutettavuus -hankkeen perustana on osapuolten aineettoman kulttuuriperinnön asiantuntemus ja vahva taiteellinen osaaminen. Osaamisen avulla edistetään yhdenvertaisuutta ja kansainvälisiä yhteistyömahdollisuuksia sekä nostetaan kulttuuriperinnön näkyvyys osaksi nykypäivän kulttuuria ja Oulu2026-kulttuuripääkaupunkivuotta.
Kohtaamisia Konsta-vaunulla
Myös Oulu2026 -hanke oli syksyllä 2025 WOMEX-messuilla paikalla edustettuna, sen “messuosaston” virkaa toimitti Osmo Hakosalon Oulusta paikalle ajama retro-asuntovaunu Konsta. Intensiivisten messupäivien aikana laulaja Anna Murtola huomasi useasti hakeutuvansa kyseiselle osastolle, tuntui erityisen kotoisalta hengähtää Oulu26-hankkeen viirien alla ja tavata muita Pohjoisen tyyppejä. Murtolalla oli jo tuolloin suunnitteilla oma, flamencolaulua, elektronista musiikkia ja hylättyjä tiloja yhdistävä projekti TRIÁLOGO viralliseen Oulu26-kulttuuriohjelmaan. Kulttuuripääkaupunkiohjelmassa oli jo niinikään Osmo Hakosalon luotsaama Village Anthems -kansanmusiikkihanke sekä Anne-Mari Kivimäen Lakkautettu kylä 2.0. -projekti, taustaorganisaationaan Tampereella kotipaikkaansa pitävä Folk Extreme.
Sisällä Konsta-vaunussa oli oululaisen duo hakosalo_tuohinon tekemä tekoälyä ja kanteleita yhdistävä soiva installaatio. Vaunussa myös pidettiin “laittomia jameja” – showcase-festivaalina WOMEX nimittäin on kieltänyt musiikin soittamisen messualueella, mutta joskus sääntöä myös uskalletaan uhmata, pilke silmäkulmassa tietenkin. Eräänä messupäivänä Murtola löysi itsensä vaunun sisältä muutaman muun laulajan ja muusikon sekä kaksikko Osmo Hakosalon ja Jussi Tuohinon kanssa. Alkoi suunnittelematon improvisointihetki, jossa muusikot jakoivat toisilleen haluamiaan lauluja. “Siinä tuokiossa oli jotain maagista”, Murtola toteaa. “Sellaista rehellistä tarinankerronnan ja kuuntelemisen taikaa. Jokainen paikallaolija tunsi sen. Olin myös otettu tutustuessani Osmoon ja Jussiin ja kuullessani heidän projekteistaan. Oulussa asuessani paikallinen kansanmusiikkiskene ei juuri näkynyt eikä kuulunut. Nyt – ainakin kulttuuripääkaupunkivuonna – se vaikuttaa elävän ja voivan hyvin!”
Kohtaaminen Konsta-vaunulla oli sen verran vaikuttava molemmin puolin, että osapuolet päättivät, että jotain yhteistäkin täytyy kyllä kulttuuripääkaupunkivuoden kunniaksi kehittää. Luvassa on ainakin flamencolaulun ja suomalaisen tuutulauluperinteen yhteen tuomista ja lisää improvisaatiota.
Myös tamperelaisen kokeellisen kansanmusiikin organisaation, Folk Extremen taiteellinen johtaja, muusikko ja säveltäjä Anne-Mari Kivimäki oli paikalla WOMEX-tapahtumassa. Murtola ja Kivimäki rupesivat juttusille ja huomasivat että heillä on paitsi molemmilla ohjelmaa Oulun kulttuurijuhlavuonna, myös paljon samoja teemoja omissa hankkeissaan. Tapaaminen olikin lähtölaukaus taiteilijoiden yhteistyölle – Maaliskuussa he työstivät yhteistä musiikkia ja esiintyivät Tampereella. Murtola vierailee myös Kivimäen “Kotiin” -konsertissa Valvesalissa 22.4. ja Kivimäki vastaavasti vierailee Murtolan TRIÁLOGO-projektissa Aaltosiilossa 25.6.
Yhteisöllisyydestä saunavihtoihin
Hakosalo ja Kivimäki olivat kohdanneet eri musiikkitapahtumissa jo aiemmin. Osmo Hakosalo kertoo: “Meidän yhteistyö alkoi siitä, kun molemmilla oli omat Oulu2026 projektit ja uteliaisuuttamme olimme sitten toisiimme yhteydessä. Emme juurikaan tunteneet aiemmin, vaikka nimet olivat tutut.” Muusikot tapasivat Tallinn Music Week -festivaalilla 2025 ja sieltä tuli ajatus tiivistää yhteistyötä ja pian olivatkin jo ensimmäiset yhteiskeikat, yhteinen hankehakemusaihio ja ensimmäinen Saunavihdat-tapahtuma: ääni-installaatio, jossa yhdistyy Anne-Mari Kivimäen ja Osmo Hakosalon henkilökohtainen intohimo saunomiseen sekä syvä kiinnostus suomalaista saunakulttuuria ja kansanperinnettä kohtaan. Saunavihdat avaa näkymiä saunan merkitykseen yhteisöllisyyden, hiljentymisen ja perinteiden vaalijana. Lisää löylyä Saunavihtojen kiukaalle sähköisillä keikoilla heittää Jussi Tuohino, joka löylyn lisäksi loihtii ilmoille järisyttävän hienot äänimaisemat.
“Saunavihdat on yhteisöllinen hetki, joka muuntuu tilanteen ja tarpeen mukaan akustisesta kanteleesta ja laulusta elektronisiin äänimaisemiin ja haitaritranceen”, kertoo Kivimäki. Ensimmäinen Saunavihdat-hetki oli Oulu2026-kulttuurisaunassa, Kaustisen kansanmusiikkijuhlilla, kesällä 2025. Sen jälkeen Saunavihdat on soinut saunassa ja sen ulkopuolella Kuusamossa ja Rotuaarilla Oulussa. “Saunavihtojen kanssa olemme jatkaneet ja kehittäneet sen konseptointia ja syventäneet edustamiemme yhteisöjemme – Kansanmusiikkiyhdistys Rällä ry ja Folk Extreme Oy – yhteistyötä. Omasta puolestani voin sanoa, että on ollut todella opettavaista ja avartavaa päästä työskentelemään Anne-Marin ja Folk Extremeläisten kanssa ja olen siinä samalla saanut myös paljon uusia ihania ystäviä”, Hakosalo luettelee.
Yhteistyön voimalla kohti yhdenvertaisuutta Oulu2026-kulttuuriohjelmassa
Kolmen toimijan suunnitteleman hankkeen avulla herätetään esiin keskustelua kulttuurin yhdenvertaisuuden näkökulmasta. Ytimessä on vapaan kentän taiteilijoiden yhteistyö, kansainvälinen vaikuttavuus sekä vähemmistökulttuurien ja marginaalitaiteen esiin nostaminen. Kaikki kolme peräänkuuluttavat rohkeaa ja avointa keskustelua siitä, onko kulttuuripääkaupunkihankkeen myötä todellista kulttuuri-ilmastonmuutosta näköpiirissä. Ja toteutuuko yhdenvertaisuus taiteen alalla tarpeeksi. “Nyt on jo suunnitteilla useita uusia avauksia niin taiteellisella puolella, kuin hankkeissa. Haluamme uudistaa ja tasavertaistaa perinteemme esityskäytäntöjä, opetusta, keskustelua omalla tavallamme”, Osmo Hakosalo väläyttää.
Suunnitteilla on myös yhteistyön huipentava loppukonsertti kulttuuripääkaupunkivuoden lopulla. Talvipäivänseisaus-tapahtuma tuo esille Hakosalon, Murtolan ja Kivimäen taiteellisten yhteistöiden lisäksi myös muuta Oulu2026-alueen rikasta, elävää ja kansainvälistä kulttuuriperintöä.
Osmo Hakosalo
Osmo Hakosalo on kansanmuusikko, yhteisömuusikko, pedagogi, tuottaja ja perinnekulttuurin moniosaaja Oulusta. Hän on Kansanmusiikkiyhtye Rällän ja Kansanmusiikkiyhdistys Rällän perustajajäsen ja kokeellista kansanmusiikkia tutkivan ja esittävän kantele & tietokone duon hakosalo_tuohino perustajajäsen. Lisäksi hän toimii projektiasiantuntijana Oulun Ammattikorkeakoulussa taiteen innovaatioiden tutkimusohjelmassa.
www.villageanthems.fi
Anna Murtola
Oulusta lähtöisin oleva Anna Murtola on maailman pohjoisin flamencolaulaja. Murtola on juuriltaan vahvasti kiinni flamencon perinteessä, mutta toimii myös monipuolisena muusikkona ja esiintyjänä joka työskentelee sekä sooloartistina että tekee yhteistyötä erilaisten muusikkojen, tanssijoiden, taiteilijoiden ja projektien kanssa yli kulttuuri- ja genrerajojen. Murtola on suomalaisen flamencolaulupedagogiikan uranuurtaja ja kehittäjä. Murtolan kiitelty soolodebyyttialbumi Fuego Por Dentro (Alba Records, 2018) oli ensimmäinen Suomessa julkaistu flamencolaulajan levy. Hänen toinen studioalbuminsa, La Tierra Blanca (Nordic Notes) julkaistiin vuonna 2023. Albumi valittiin Saksan Levykriitikoiden Vuoden levy -ehdokkaaksi vuonna 2023. Oulu2026-kulttuuriohjelmassa Murtolalla on elektronisen musiikin artisti Josu Mämmin kanssa paikkasidonnainen teos TRIÁLOGO, joka yhdistää flamencolaulua, elektronista musiikkia ja hylättyjä paikkoja. Esitykset Oulaisissa osana Oulaisten Musiikkijuhlat 40-vuotisohjelmaa sekä Oulussa Toppilan AaltoSiilossa kesäkuussa.
linktr.ee/annamurtolaflamenco
Anne-Mari Kivimäki
Anne-Mari Kivimäki on mainittu yhdeksi tämän hetken kiinnostavimmaksi kansanmusiikin tekijäksi, joka on kehittänyt oman soittotyylin, haitaritrancen. Hän esiintyy soolona, kiertää Suistamon Sähkön ja Anne-Mari Kivimäki Ensemblen kanssa sekä Suomessa että ulkomailla. Anne-Mari Kivimäki voitti Vuoden artisti -palkinnon Etnogaalassa 2017. Hänen Lakkautettu kylä -albuminsa on kerännyt palkintoja ja ehdokkuuksia niin Suomessa kuin Saksassakin, ja siihen liittyvä konserttisarja on saanut ylistäviä viiden tähden arvioita. Vuonna 2025 Karjalan Liitto myönsi hänelle Elmi Tsokkisen mitalin karjalaisen kulttuuriperinnön vaalimisesta ja hänen Kotiin-albuminsa sai Emma-ehdokkuuden. Kivimäki teki Oulu2026-avajaisfestivaaleille räätälöidyn Saunavihdat-teoksen yhdessä hakosalo_tuohinon kanssa ja hän on kiertänyt Oulu2026-alueella keräten tietoa ja kokemuksia Valvegallerian Muistellen-näyttelyyn (19.5.-14.6.2026).
www.annemarikivimaki.fi



