Ekouteriat ovat paikkoja joissa kannattaa pysähtyä kuuntelemaan. Ekouteriassa kannattaa vierailla usein tai silloin tällöin, kuunnella hetki tai viipyä pidempään.

Jokaisella Oulu 2026 vuoden kunnalla on oma ekouteriansa. Paikka on merkitty pienellä sinisellä keramiikkalaatalla, jossa on korvan kuva ja teksti: #ekouteria Oulu26.
Ekouteriat sijaitsevat kuntien taajamissa. Emme olleet etsimässä kuntien hienoja luontokohteita, niitäkin löytyy varmasti. Halusimme löytää taajamista tai niiden läheltä, niistä arjen ympyröistä, mukavia paikkoja joissa kannattaa pysähtyä kuuntelemaan. Ihan vaan ohimennessään, samalla tavalla kuin pysähdymme kahvikupposelle cafeteriaan, asioilla tai ostoksilla käydessämme.
Ekouteria kuulostaa aina erilaiselta, mutta millaiselta ja millä tavalla erilaiselta, sen voi tietää vain kuuntelemalla. Ekouteriassa kuuluu sen hetkinen sää, vuodenaika, vuorokauden aika ja kaikki muuttuvat tekijät ympäristössämme.
Kiersimme kesän aikana kaikissa Oulun tapahtumavuoden kunnissa kuunnellen ja etsien paikkaa ekouterialle. Samalla kun kiinnitimme laatan, äänitimme näytteitä jokaisesta ekouteriasta. Näitä tallennuksiamme voi myös käyttää vertailukohtana omien vierailujen yhteydessä.
Ne löytyvät kaikki YouTubesta hakusanalla @ekouteria (ja paikkakunnan nimi). Yhteystiedot ja linkit ilmestyvät myös Oulu 2026 tapahtumakalenteriin ja omalle verkkosivullemme www.soniccommons.fi/ekouteria.
Ensimmäisen ekouterian merkitsimme 8. kesäkuuta Sievin keskustaan ja viimeisen ekouterian 2. elokuuta Tornion Pikisaareen. Ekouterioiden etsintä, kuuntelu ja tallennus on ollut yksi huikeimpia kokemuksia urallamme kuulumien ja kuuntelemisen parissa. Mitä kaikkea kuulemalla ja kuuntelemalla voikaan oppia ja tietää.
25.8.2026
Simo Alitalo & Tuike Alitalo
kuulumia@gmail.com
https://soniccommons.fi/ekouteria/
https://www.youtube.com/@Ekouteria



