,

Kansainvälisiä tanssilyhytelokuvia OuDance-festivaalilla

Jaa

Osana JoJo – Oulun Tanssin Keskuksen vuosittaista OuDance-festivaalia on tänä vuonna tarjolla kaksi ainutkertaista tanssielokuvanäytöstä, joiden osana nähdään niin kansainvälisiä, kuin paikallisia omaleimaisia tanssielokuvateoksia.

Kuva teoksesta Flatland (2017), ohjaajat Alireza Keymanesh & Amir Pousti
Kuva teoksesta Flatland (2017), ohjaajat Alireza Keymanesh & Amir Pousti


KANSAINVÄLISIÄ TANSSILYHYTELOKUVIA ELOKUVATEATTERI STUDIOSSA

SU 13.9.2026, klo 13 (Näytös I) & klo 14.30 (Näytös II)

Elokuvateatteri Studio, Kulttuuritalo Valve 2. krs.
Liput (5 €) Kulttuuritalo Valveen lippumyymälästä ja Ticketmasterista


Osana tämän vuoden OuDance-festivaalia (9.-13.9.2026) on nähtävillä kaksi temaattisesti koostettua tanssilyhytelokuvanäytöstä. Ainutkertaisten näytösten kautta saa erinomaisen katsauksen kiehtovan nyky-tanssielokuvamuodon moninaisuuteen ja erityislaatuisuuteen. Näytökset on kuratoinut oululainen koreografi ja elokuvantekijä Silja Tuovinen, joka on kutsuttu keräämään elokuvia oman kuluvana vuonna useilla kansainvälisillä festivaaleilla kiertäneen tanssielokuvateoksen Avalanche (2026) rinnalle.

Lisätietoa näytöksistä ja teosesittelyt löytyvät JoJo- Oulun Tanssin Keskuksen nettisivuilta: 
https://jojo.fi/oudance-elokuvanaytokset/


NÄYTÖS I
– Reittejä, kattoja, katuja, koteja, klo 13.00

Inhale – Lagha Ghavam & Mohsen Pouryousefian

Until – Tanin Torabi

Flatland – Alireza Keymanesh & Amir Pousti

In the Middle – Saba Khatamy

Näytös kerää yhteen teoksia neljältä iranilaiselta nykytaiteilijalta ja tanssielokuvantekijältä. Omalla uniikilla tavallaan jokainen elokuvista purkaa yksityisen ja julkisen, vapaan ja rajoitetun, ilmaistun ja vaimennetun monimutkaisia suhteita. Teokset on kuvattu vuosina 2017–2025 Iranin pääkaupungissa Teheranissa. Teoksissa navigoidaan urbaanissa kaupunkimaisemassa, joka toimii kuin yhtenä elokuvan hahmona, ei ainoastaan taustakulissina.

Näytös sisältää tekijöiden, teosten ja kontekstin esittelyn.

 

NÄYTÖS II – Unen ja painajaisen rajamailla, klo 14.30

Österlen – Tori Lawrence (US)

Limbes – Karl Cannone (FR)

Voragine – Dehors Audela (Salvatore Insana & Elisa Turco Liveri) (IT)

Kerron ihmisestä, kerron kalliosta – Ida Remsu (FI)

Avalanche – Silja Tuovinen (FI)

Näytöksen elokuvissa kuljetaan unenomaisissa maailmoissa, hetkittäin painajaisen rajamailla. Teokset hyödyntävät luonnonkohteita kuten niittyjä, rantoja, kallioita ja halkeamia rajatiloina elettyjen, mielikuviteltujen ja uneksittujen todellisuuksien välillä. Teosten moniselitteiset, pehmeät, mutta uhkaavat tunnelmat luovat haikailevan elokuvallisen universumin, jossa katsoja saa uiskennella omaan tahtiin.

Näytös sisältää tekijöiden, teosten ja kontekstin esittelyn. Näytöksessä on käytössä joitain rennon näytöksen elementtejä, jotka mahdollistuvat elokuvastudiossa. Muun muassa paikan vaihtaminen, venyttely ja muu kehon liikuttelu tilassa on tervetullutta.

***

Lisätietoa näytöksistä ja teoksista kuraattorilta Silja Tuoviselta.
Yhteydenotot: tuottaja Mira Kolanen, mira.kolanen@jojo.fi, p. 050 5853906

Lämpimästi tervetuloa näytöksiin ja OuDance-festivaalille!

OuDance-festivaali 2026 järjestetään osana virallista Oulu2026 ohjelmaa.  
Näytökset tuotetaan yhteistyössä Oulun elokuvakeskuksen kanssa.

Lue myös