,

Avoimet ovet ja Hämärän kierros Pikisaaressa la 27.9.2025

Jaa

Tervetuloa avoimiin oviin Vanhan Villatehtaan taiteilijatyöhuoneille lauantaina 27.9.2025 klo 12–18.
Samana lauantaina klo 18.15– on myös opastettu Hämärän kierros Pikisellä Polulla, kesto noin tunti.

Avoimet ovet ja Hämärän kierros Pikisellä Polulla.
Avoimet ovet ja Hämärän kierros Pikisellä Polulla.

Avoimet ovet Vanhan Villatehtaan taiteilijatyöhuoneilla lauantaina 27.9.2025 klo 12–18. Osallistuvista taiteilijoista ilmoitetaan lähempänä tapahtumaa. Tervetuloa!

Samana lauantaina klo 18.15– opastettu Hämärän kierros Pikisellä Polulla. Kierroksen kesto on noin tunti, oppaina kuvataiteilijat Helena Kaikkonen ja Leena Kangas. Ei säävarausta!

Pikinen Poloku on koettavissa syyskuun loppuun asti. Polku kiertelee Pikisaaren rantoja ja metsikköjä jatkuen Korkeasaarensillan kupeeseen asti. Luontoon on levittäytynyt kesän ajan neljätoista taideteosta Pikisaaressa työskenteleviltä taiteilijoilta tai taiteilijaryhmiltä sekä kutsutaitelijoilta.

Tapahtumiin on vapaa pääsy.

Saavutettavuus:
Taiteilijoiden työhuoneet eivät valitettavasti ole saavutettavia esimerkiksi pyörätuolilla, koska rakennuksissa ei ole hissejä. Valtaosa Pikisen Polun teoksista on nähtävissä pääpolulta, jota voi kulkea myös esimerkiksi pyörätuolilla tai lastenvaunujen kanssa. Autolla pääsee tarvittaessa Vanhan Villatehtaan pihapiiriin, josta löytyy paikoitustilaa.

Lue myös