Espanjalaisen Isa Sanzin Catalina de Can Joan d’en Gall–valokuvanäyttely jatkaa Galleria MABD:n Galleria International -näyttelysarjaa. Näyttely on myös osa CreArt Oulun toukokuun ohjelmaa.

“Saavuttuani Ibizalle vuonna 2010, olen tuntenut syvää kiinnostusta paikalliseen identiteettiin ja sen säilyttämiseen jatkuvasti kehittyvässä kosmopoliittisessa ympäristössä. Vaikka saari on monien kulttuurien kohtaamispaikka, se säilyttää perinteensä paikallisten vahvojen juurien ja päättäväisyyden ansiosta. Esittelen tässä projektissa sarjan muotokuvia Catalina Escandell Rierasta, 100-vuotiaasta naisesta, joka personoi Ibizan kulttuurin olemuksen ja kestäväisyyden. Aikana, jolloin globaalit dynamiikat ja turismi muokkaavat aluetta, Catalina jatkaa perinteisen pagesan pukunsa pukemista joka päivä, tehden hänestä vanhimman naisen, joka edelleen tekee niin Ibizalla”, Isa Sanz kertoo.
Ibizan perinne arvostaa suuresti alueellista ja perhesiteen merkitystä. Saarella on tapana viitata ihmisiin heidän perintönä saamansa maalaistalon nimellä, mikä kuvastaa heidän sukuaan ja yhteyttään maahan. Catalina on paitsi osa tätä perinnettä, myös elävä yhteys saaren historiaan. Pagesan pukukokonaisuus, jonka Catalina pukee päivittäin, on enemmän kuin vain vaatteet – se on kulttuurisen jatkuvuuden symboli. Jokaisella vaatteen osalla on historiallista ja käsityöläistä merkitystä, joka on siirtynyt sukupolvelta toiselle.
Tämä projekti on kunnianosoitus Ibizan identiteetille ja sen naisten vahvuuudelle. Catalina-muotokuvan kautta Sanz tarjoaa näkökulman yksilön, perinteen ja alueen suhteeseen globaalin muutoksen kriittisessä hetkessä
Isa Sanz on lähtöisin Valladolidista, Espanjasta. Isa on taiteilija, jonka työ käsittelee identiteettiä, kehopolitiikkaa ja henkilökohtaista muutosta. Hänen projektinsa kutsuvat pohtimaan niin yksilöllisiä kuin kollektiivisia kokemuksia. Hänellä on valokuvauksen ja media-artistin tutkinto University for The Creative Arts, Maidstonesta, Englannista, sekä valokuvauksen maisterin tutkinto EFTI:stä, Madridista, Espanjasta. Isa on saanut useita palkintoja työstään. Taiteellisen työnsä lisäksi Isa on arvostettu kuraattori, joka erikoistuu esitystaiteeseen. Hän on järjestänyt lukuisia näyttelyitä ja tapahtumia, jotka tutkivat esityksen, identiteetin ja kulttuurisen ilmaisun risteyskohdassa. Hänen kuraattoriprojektinsa haastavat usein perinteisiä rajoja ja tarjoavat uusia näkökulmia nykytaiteeseen.
Näyttely on esillä Galleria MABD:ssä 7.-25.5.2025 välisen ajan. Näyttelyn avajaisia juhlitaan tiistaina 6.5.2025 klo 18-20 yhdessä taiteilijan kanssa.
Lisätietoja näyttelystä: https://mabd.fi/nayttely/isa-sanz/
Lisätietoja:
Hanna Manninen
Galleristi | Galleria MABD
040 1780 980
hanna@mabd.fi
Galleria MABD sijaitsee Kolmiotalossa, Torikatu 4, 90100 Oulu. Galleriamme esittelee nykytaidetta kotimaisilta ja kansainvälisiltä taiteilijoilta. Galleria MABD on avoinna ke-pe klo 13-18 ja la-su klo 12-16. Näyttelyihimme on aina vapaa pääsy. Lisätietoja galleriamme toiminnasta ja näyttelyistämme löytyy kotisivuiltamme sekä Instagramista ja Facebookista.
CreArt 3.0 -projekti kehittää ja laajentaa keskikokoisten eurooppalaiskaupunkien visuaalisen taiteen alan CreArt (Network of Cities for Artistic Creation) –verkostoa. CreArt-verkosto on vaihtanut kokemuksia ja hyviä käytäntöjä nykytaiteen edistämiseksi nouseville taiteilijoille, kuraattoreille sekä taide- ja kulttuuritoimijoille suunnatulla Euroopan laajuisella verkostoyhteistyöllä ja liikkuvuusohjelmalla vuodesta 2012. Projektin toteutusaika on 1.1.2024-31.12.2026 ja se rahoitetaan EU:n Luova Eurooppa -rahoitusohjelmasta. Hankkeen päätoteuttaja on Fundación Municipal de Cultura FMC Valladolidin kaupungissa Espanjassa ja Oulun kaupungin kulttuuripalveluilla on osatoteuttajarooli laajassa eurooppalaisessa konsortiossa. Oulun kaupungin osatoteutuksella pyritään vahvistamaan oululaisen visuaalisen alan taiteilijoiden ja taiteen toimintakentän kehittymistä, ammattimaistumista ja kansainvälistymistä osana eurooppalaista yhteistyöverkostoa ja Oulu2026-kulttuuriohjelmaa.