
Fotografiska Tallinn x Oulu2026
Maailmanluokan valokuvataidetta Pekurissa tammikuusta joulukuuhun 2026
Inspiraationa kulttuuri-ilmastonmuutos
Valokuvataiteen museo Fotografiska Tallinn tuo ensimmäistä kertaa valokuvanäyttelyn Suomeen. Fotografiska Tallinn -museon kuratoima uusi ryhmänäyttely on Oulu2026-ohjelmaan suunniteltu kokonaisuus.
Näyttelyä inspiroi kulttuuri-ilmastonmuutos. Näyttely tulee kutsumaan meitä näkemään tavanomaisuuden ulkopuolelle, yhdistymään syvemmällä tavalla ja visioimaan tulevaisuutta, jossa eturintamassa ovat luovuus ja yhteisöllisyys.
Maailmanluokan valokuviin ja tarinoihin niiden taustalla tutustutaan tammikuusta 2026 alkaen. Näyttely sijoittuu Oulun keskustassa sijaitsevan Kauppakortteli Pekurin toiseen kerrokseen, ja sen teema ja tekijät julkaistaan syksyllä 2025. Näyttelyn tuottaa Oulu2026-toiminnasta vastaava Oulun kulttuurisäätiö.
Fotografiska on kansainvälinen museo, jossa kohtaavat valokuvaus, taide ja avarakatseisuus. Fotografiska perustettiin Tukholmassa vuonna 2010. Tällä hetkellä Fotografiskalla on näyttelyitä Tukholman ja Tallinnan lisäksi Berliinissä ja Shanghaissa. Vuonna 2027 toiminta laajenee Osloon.