Avajaisfestareiden tapahtumapaikat
Pekuri
Kauppatori
Kauppatori
Kauppatorin kulmilla hemmotellaan kaikkia aisteja
“Paikoillanne, valmiit, Oulu” – Euroopan kulttuuripääkaupunkivuosi avataan virallisesti perjantai-iltapäivänä Kauppatorilla. Pelkkiä puheita tältä puolen tunnin lähtölaukaukselta on turha odottaa. Niitäkin toki kuullaan, mutta luvassa on muhkea kattaus muutakin koettavaa. Avaushetkea voi seurata striimattuna myös Rotuaarin aukiolla ja Kauppakeskus Valkean Kesäkadulla sekä Oulu2026:n Youtube-kanavalla.
Kauppatorin ottavat haltuun viikonlopun aikana kirkkaat tähdet läheltä ja kauempaa. Kansainvälistä uraa jo pitkään luonut upeaääninen laulaja ja lauluntekijä Saara Aalto palaa perjantaina kotikulmilleen konsertoimaan ja juhlimaan Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden alkamista. Mykistävän elämyksen tarjoaa myös jääsoittimilla toteutettu musiikkikonsertti. Kansainvälisesti tunnettu norjalainen jäämusiikin pioneeri Terje Isungset tuo kvartettinsa lavalle useamman kerran viikonlopun aikana – ja lopputuloksena on puhdasta taikaa. Konsertin on kuratoinut Flow Productions. Frozen People -festivaalin kuratoimat DJ:t lämmittävät perjantai- ja lauantai-iltoina tunnelman elektronisen musiikin ja vaikuttavien visuaalien kokonaisuudellaan. Perjantaina lauteille nousevat Barbitalo & VJ G-Angel sekä Jori Hulkkonen & VJ Jani Pitkänen, lauantaina taas VJ Arttu Nieminen aka HCnieminen yhdessä DJ Kukinnon ja sen jälkeen DJ Orkidean kanssa.
Lauantaina kelta-musta väriyhdistelmä valtaa torin. Kärppälegendat heittäytyvät pipolätkän pyörteisiin, tulevaisuuden tähdet vilauttavat omaa osaamistaan U9 kypäräpelissä,
menneiden muistelun makuun pääsee Kärppien 80-vuotishistoriikin äärellä, ja tunnelmaa pitkin matkaa nostattaa DJ Esc.
Tanssille ja taiteilullekin on tilaa. Perjantaina ensi-iltansa saa arktisesta ilmastosurusta ja lumikadosta kertova vaikuttava tanssielokuva Avalance. Teatterin seinälle heijastettava teos jäljittää ilmaston romahduksen laukaisemia tunteita maailmassa, jossa lumi on historiaa. Lauantaina Citydancen energisessä tanssishow´ssa lavalla nähdään eri tanssilajeja ja eri-ikäisiä tanssijoita – yleisökin pääsee halutessaan mukaan Merja Satulehdon johdolla! Yhteistanssiin voi osallistua myös Hipasun esiintymisen jälkeen. Ensin Hipasu esittää lyhyen maistiaisen helmikuussa esitettävästä Finnskog – tarinoita Suomalaismetsistä -teoksestaan, ja sitten selviää, kuinka suuri kulttuuripääkaupunkivuoden yhteinen avajaispoloneesi torille syntyykään! Lämminhenkisessä kaikkien aikojen mehudiskossa lapset valtaavat lavan yhdessä DJ Orkidean, MC Emmin ja pörröisten Kuhilaiden kanssa. Skidit-kollektiivin The coolest Pakkasdisko yhdistää tanssittavat hitit, hauskat leikit, maailmanluokan tanssitaidot, mielikuvituksellisen meiningin sekä näyttävät visuaalit.
Kauppahallissa maistettavana on OSAOn opiskelijoiden valmistamia Arctic Food Lab -herkkuja. Pääosissa ovat tietenkin puhtaat pohjoiset raaka-aineet ja maut. Talven värit -festivaalilla lauantaina upeat digitaaliset taideteokset heijastetaan kaiken kansan ihailtaviksi. Luvassa on myös lumimaalausta.
Esteettömyys
Rotuaarin aukio
Rotuaarin aukio
Pohjoissuomalaiset artistit ja osaajat valtaavat lavan Rotuaarilla
Rotuaarin lava täyttyy pohjoissuomalaisista artisteista ja osaajista. Valovoimaiset keikkansa sinne nousevat vetämään räppiä poppiin ja iskelmään sulavasti sekoitteleva SANA, vahvoista lauluharmonioistaan ja syvällisistä sanoituksistaan tunnettu Peltokurki, kansanmusiikin tamppauslaitaa edustava elektrofolkduo JUNNA sekä omalla äidinkielellään pohjoissaameksi räppäävä Yungmiqu. Pohjois-Pohjanmaalta kotoisin oleva räppikollektiivi OCF Collectiven energisellä keikalla ilmaan saadaan jokainen räppikäsi. Tähän vuodenaikaan harvoin ulkoilmassa kuultavaa PÄTS-musiikkia eli punk-jazzia tarjoilee monipuolisen setin Oulun_Keskusta. Tutut kappaleet innostavat laulamaan ja liikkumaan, kun Suomen elämyksellisin viihdekuoro Iso Ilo laittaa liikettä kaikkien niveliin.
Tulevasta S.I.E.L.LÄ.-tanssiteoksestaan maistiaisen tarjoilee Xulu202x, joka tutkii yhteisiä unelmia tulevaisuuden Oulusta. Se kutsuu kuvittelemaan maailmaa, jossa kaikki voi ollakin toisin. Taitonsa näyttää myös Kajaanin kaupunginteatteri, joka tuo lavalle näytteen tulevasta kiertue-esityksestään. Tervan tie -teos katsoo myötätunnolla tulevien sukupolvien puolesta raatajia ja kannustaa pohtimaan yhdessä, mikä on alueemme supervoima ekologisessa siirtymässä.
Kuvaa, ääntä ja videota yhdistävä Vesivoimalaitokset-mediateos tutkii vesivoiman rakentamiseen liittyviä ulottuvuuksia 1800-luvulta nykypäivään. Saunavihdat – Sauna whisks taas yhdistää kanteleen, haitaritrancen ja löylynhengen taideteokseksi, ääni-installaatioksi ja konsertiksi.
Esteettömyys
Kauppakeskus Valkea
Kauppakeskus Valkea
Kulttuuri valtaa Valkean
Valkean Kesäkadulla keikoillaan ajatuksia herättävät mm. pohjoisen suomiräpin ääni, omalle tyylilleen ja arvoilleen uskollinen Stepa, tunnelmoinnin vahvan voiman taituri Ylva Haru ja isoa vaihtoehto-/indierockia soittava oululaisbändi Valkea.
Ludo ja Arsène on jäätävän taitavan belgialaisen akrobaattikaksikon Kesäkadulla hullutteleva esitys, josta ei puutu vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Kaksikko käyttää teoksessaan tavallisia tikkaita epätavallisilla tavoilla ja kutsuu katsojat mukaan hauskanpitoon. BE FLAT -ryhmän esityksen on kuratoinut Flow Productions.
Oulun Tanssin Keskuksen JoJon Yhdistävä tekijä -performanssissa tanssitaiteilija Jonna Aaltosen esittämä hahmo tanssii ja liikkuu kohtaamistaan ihmisistä ja tiloista inspiroituen. Hänellä on mukanaan hyvien fiilisten keräin, josta hän vaivatta jakaa hyvää tunnelmaa kohtaamilleen ihmisille.
Mantis, ote baletista Sirkka, antaa esimakua tulevasta kokoillan synkkäsävyisestä uutuusbaletista, joka tutkii naisen sisäistä kamppailua alistumisen ja voiman välillä vastakohtien kautta. Baletin tuottaa oululainen monitaiteellinen balettituotantoryhmä Tenho. Myös kansantanssiyhtye Pähiät esittää maistiaiskatkelmia tulevasta kokoillan kansantanssiteatteriteoksesta Luutarha. Noin 20 tanssijan esityksessä koetaan niin tunnelmallista kansanlaulua kuin vauhdikasta polskaa ja katrilliakin.
Oululainen indie-yhtye Projekti Plaanaoja esittää runoilija-muusikko Jenni Miettusen musiikkia ja Oulun steinerkoulun 5. luokan oppilaat lauluja Tirlittan-musiikkinäytelmästä. Lavalle nousevat myös perinteistä romanimusiikkia esittävä Hilja Grönfors Trio, kantri- ja kansanmusiikkivaikutteinen Alavin Group Nivalasta sekä Vuolle-opiston erityisen kiva rokkibändi Piraattirakkaus.
80 vuotta täyttävä Oulun nuorisopalvelut kertoo juhlavuodestaan, jonka kunniaksi toteutetaan mm. 80 kulttuuri-ilmastonmuutostekoa. Ne tuovat esiin nuorisotyön ja nuorten äänen, luovuuden ja yhteisöllisyyden. Lavalle nousee oululainen nuori lahjakkuus Ihme, jonka musiikki yhdistää energisesti ja aidosti melodisen popin ja räpin.
Erilaiset taustat, yksi Oulu -kokonaisuudessa eri maat ja kulttuurit tulevat tutuiksi tanssi- ja musiikkiesitysten sekä toiminnallisten työpajojen kautta. Luvassa on mm. thaimaalaista ruokataidetta, tutustumista eri maiden kahvikulttuuriin sekä lapsille kasvomaalauksia.
Metsiin ja jokiluontoon toteutetut Sanginkonnun taiderastit piipahtavat kylään kaupunkiin. Leikkimieliseen taidejahtiin voi osallistua etsimällä Valkean tiloihin sijoitetut valokuvat ympäristötaideteoksista. Karttoja löytyy Sanginkonnun infopisteeltä, missä voi nähdä videoita taideteosten synnystä.
Oulun taidekoulun oppilaiden hienoja juhla-aiheisia taideteoksia on ihailtavissa koko lauantain ajan Valkean päälavan näytöllä. Luvassa on myös säkenöiviä sirkusnumeroita, kaikille avointa yhteistaideteoksen tekemistä sekä tanssilinjan vauhdikas flashmob-tempaus.
Glitter Gardenissa festariväen lookit nousevat uudelle tasolle osaavissa käsissä. OSAOn hius- ja kauneudenhoito- sekä puutarha-alan opiskelijat kaunistavat veloituksetta juhlakansaa hiuskukkasomisteilla ja kasvoglittereillä Valkean 2. kerroksen hissiaulassa. Amisparkissa Valkean vieressä Kauppurienaukiolla valot välkkyvät ja poppi soi! OSAOn ajoneuvoalat ja logistiikka-ala tuovat paikalle tuunattuja amisautoja. Opiskelijoiden aikaansaannoksia voi ihailla koko viikonlopun ajaksi.
Esteettömyys
Tila on pääosin esteetön. Tilassa ei ole induktiosilmukkaa, ei istuimia, ja tilassa on kaikua.
Esteettömät wc-tilat: (k1, 3 ja 4 –kerros).
Valkean parkkihallissa yksi maksullinen invapaikka. Kallioparkin invapaikat käytössä myös.
Keskustakirjasto Saari
Keskustakirjasto Saari
Keskustakirjasto Saari ja Lastenkulttuurikeskus Kotilo juhlivat
Keskustakirjasto Saaressa juhlitaan sen ja Lastenkulttuurikeskus Kotilon avajaisia koko viikonlopun ajan. Kaikille avoin yhteinen avajaistilaisuus juhlapuheineen ja kahvitarjoiluineen pidetään lauantaina. Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitien lisäksi kuullaan terveiset arkkitehdeilta ja tilapalveluista sekä nautitaan Teuvo Pakkalan koulun musiikkiluokan musiikkiesityksestä.
Yli 200 oululaisen lapsen ja taiteilijoiden yhdessä luoma The Book of Oulu -kirja saa julkkarijuhlansa asiaan kuuluvin menoin. Kaikille lapsenmielisille ja ennen kaikkea aikuisille tehty kirja kertoo, millainen Oulu lasten mielestä on, ja millainen se olisi, jos he saisivat päättää. Kirjan kansilehdille kannattaa hakea valloittavien pienten tekijöiden nimikirjoituksia paikan päältä!
Tutustua kannattaa myös Kotiloon avautuviin ensimmäisiin näyttelyihin. Ystävän talo -näyttelyssä oululaisten lasten tarinat, kokemukset ja haaveet vievät matkalle villiin kaupunkimme. Joel Karppasen interaktiivinen mediataideteos tuo lapset osaksi oululaisten sukupolvien kerrostumaa ja rakentaa tilaa ystävyydelle ja empatialle. Teokseen voi jättää oman ystävyyden viestin kuvin, äänin tai tarinoin. Kotikulmilla -näyttelyssä seikkailevat Johanna Ilanderin hurmaavat kuvitukset kirjasta The Book of Oulu. Haastatteluissa perjantaina ja lauantaina taiteilijat kertovat näyttelyiden synnystä.
Oulun Taidekoulun teatteriryhmä Näytelmätykit esittää itse suunnittelemiaan kohtauksia ystävyydestä. Taidediskossa sekä Rytmikone Kasperin beatbox-keikalla rytmi vie mennessään. Oululaisen Pentti Punkin Syntymäpäivät -lastenmusiikkibändin konsertti saa perheen pienimmät riemastumaan. Bändin energiset livekeikat ja laulut uppoavat myös aikuisyleisöön.
Viikonlopun aikana voi osallistua tutustumiskierroksille rakennuksen uudistuneissa tiloissa. Yhteistyössä Kellarikollektiivin kanssa järjestettävään Laituri Open Mic -lavarunoustapahtumaan ovat tervetulleita kaikki esittämään omia tekstejään – tyylilajista ja kokemuksesta riippumatta. Tieto-Finlandian Reunalla – Tarinoita Suomen tyhjeneviltä sivukyliltä -tietokirjastaan voittanut kirjailija ja toimittaja Jenni Räinä käsittelee lukupiirissään ajankohtaista ja kulttuuripääkaupunkivuoden teemoihin liittyvää kirjallisuutta. Laituri Open Mic ja Räinän lukupiiri ovat osa Oulun kaupungin Lukevin kaupunni -kampanjaa, jonka tavoitteena on tehdä Oulusta Euroopan lukevin kulttuuripääkaupunki vuonna 2026.
Esteettömyys
Oulun kaupungintalo
Oulun kaupungintalo
Oulun kaupungintalolla avautuu ajatuksia herätteleviä näyttelyitä
Taidetta ja teknologiaa yhdistävä Rauhankoneen kerroksia elää ja muuttuu jatkuvasti vuorovaikutuksessa yleisön kanssa liikkeen, kuuloaistin, kielen ja kognition kautta – kokijoista tulee nyt myös tekijöitä. Teoksen kokijoiden tekemillä päätöksillä on vaikutusta myös teoksen toisiin osiin ja toisten ihmisten kokemuksiin. Ekho Collectiven immersiivinen teos herättelee pohtimaan osallistujan omaa suhdetta rauhaan ja rauhankysymyksiin. Mitä tunteita tai mielikuvia muistoista nousee esiin? Mikä voisi olla oma roolini rauhantyössä?
Myös Kiasman Korvamato-mediataidenäyttely avataan. Se esittelee videoteoksia, joiden musiikki ja ääni ovat merkittävä osa tunnelmaa ja kerrontaa. Äänen kautta liikkuvan kuvan teokset levittäytyvät tilaan ja tekevät kokemuksesta moniaistisen vaikuttavan.
Molemmat näyttelyt ovat pääsymaksuttomia, mutta vierailuaika niihin tulee varata ennakkoon. Varauksen voi tehdä enintään 6 henkilölle kerrallaan. Vierailuajat ovat varattavissa 1.12.2025 alkaen osoitteesta: https://verkkokauppa.ouka.fi/oulu2026/
Esteettömyys
Esteetön sisäänkäynti sijaitsee Hallituskadun puolella kaupungintaloa.
Esteettömästä sisäänkäynnistä saavutaan kaupungintalon 0. kerrokseen. Hissi talon muihin kerroksiin sijaitsee sisäänkäynnistä oikealla pitkän käytävän päässä. Lattiassa on taktiili, eli kohomerkintä, joka ohjaa myös näkövammaisia henkilöitä kohti hissiä. Hissin ovet ovat 90 cm leveät.
Kerroksen tiloissa olevat viistetyt kynnykset ovat enintään 20 mm korkeita.
Liikuntaesteisten WC-tila 0. kerroksessa sijaitsee lähellä esteetöntä sisäänkäyntiä, esteettömästä sisäänkäynnistä oikealla puolella. 0. kerroksen WC-tila on vasemmalta puolelta käytettävä. WC-tilan ovi ei ole automaattinen.
Liikuntaesteisten WC-tila 1. kerroksessa sijaitsee hissistä ulos saavuttaessa oikealla käytävän päässä. 1. kerroksen WC-tila on molemmilta puolilta käytettävä. WC-tilan ovi ei ole automaattinen.
Kauppakortteli Pekuri
Kauppakortteli Pekuri
Kauppakortteli Pekuri muuttuu leikin näyttämöksi ja Oulu2026-kartaksi
Kauppakortteli Pekuriin avautuu kulttuuripääkaupunkivuodeksi kansainvälinen ikkuna leikin ja valokuvataiteen maailmaan, kun Fotografiska Tallinn tuo ensimmäistä kertaa valokuvanäyttelyn Suomeen. Ryhmänäyttely PLAY tarkastelee leikkiä sekä ilon lähteenä että häiriötekijänä ja tuo näytille riemun, sitkeyden, kapinan ja yhteyden hetkiä. 17 kansainvälisen taiteilijan teoksista koostuvan näyttelyn on kuratoinut Fotografiska Tallinnan brand director Jorven Viilik. Lippuja on saatavilla alkaen 12 eurolla (linkki).
Pekurissa kävijä voi festariviikonlopun aikana kulkea läpi koko Oulu2026-alueen. Esillä ovat muun muassa Iijokivarren luonnon tuntu, Kainuun kulttuurisielu, Kalajokilaakson maisemat, Perämeren pohjukan kulttuurin laukkaa, Oulujokilaakson tarinoiden virta, merellinen kulttuuri pirtutrokareiden reittien varrella, Pyhäjokilaakson musiikkimatkat sekä lakeuden valo ja maaginen pöllöjen huhuilu.
Ravintola Pekurissa esiintyjät eri puolilta 2026-aluetta valtaavat lavan perjantaista sunnuntaihin. Perjantaina koetaan Raahen merentuoksuista tunnelmaa tanssin ja trumpetin dueton myötä, ja juhlakansaa tanssittaa elektronisen musiikin tekijä Bliniks. Lauantaina kuullaan ukulelemusiikkia, akustisia cover-biisejä, merilappilaista jousikvartettia ja Haapaveden kansanmusiikkia sekä esityksiä, jotka nostavat esiin Pohjois-Pohjanmaan eteläisen alueen sanallista ilmaisua. Sunnuntain päättää hyväntuulinen laulu- ja soitintrio Loihtima.
Kulttuuritalo Valve
Kulttuuritalo Valve
Valve kokoaa taidetta ja tarinoita samaan taloon, muutkin kulttuuritilat kuhisevat
Kulttuuritalo Valveella kävijä pääsee elävään kulttuurilaboratorioon ja kurkistamaan vuoden 2026 festivaaleihin. Pohjoisessa valokuvakeskuksessa nähtävillä on muun muassa taiteilijakollektiivi nabbteerin Hauraat mutantit -näyttely ja Ville Rinteen tutkielma ihmisen pyrkimyksestä ymmärtää luontoa. Sarjakuvagalleriassa taas Harri Filpan esittelemä kokonaisuus tuo yhteen 20 tekijän 26 teosta – erinomaista inspiraatiota uusien lukukokemusten etsijöille. Perjantaina Valvegalleriassa avataan Inka Hannulan ja Teemu Raudaskosken Kaikki lutviutuu -näyttely. Tamperelaisen taiteilijaparin teokset syntyvät suunnittelematta ja yhtä aikaa samoille maalauspohjille.
Kävijät pääsevät tutustumaan yhteisötaiteelliseen matkatoimistoon sekä Tiina Vehkaperän Oulu2026-alueen koululaisten kanssa toteuttamaan yhteisötaideteokseen BLACK SNOW. Vehkaperä on luonut myös Valveen ikkunoita viikonlopun ajan elävöittävän valotaideteoksen Liiku.
Elokuvateatteri Studiossa esitetään perjantaina Oulun musiikkivideofestivaalin vuoden 2025 voittajavideot. Perjantaina ja lauantaina kaikenikäiset pääsevät Valve-näyttämöllä Oulun ylioppilasteatterin satu- ja tarinahetkiin. Koko viikonlopun ajan pyörii myös Flow-sirkuksen FASE-tanssi-akrobatiaesitys, jossa liike ja akrobatia rakentavat oman maailmansa Valveen saleihin.
Esteettömyys
Oluthuone Leskinen
Oluthuone Leskinen
EU tulee lähelle loungessa Leskisessä
Oluthuone Leskiseen perjantaiksi ja lauantaiksi avautuva EU Lounge tarjoaa rennon kohtaamispaikan eurooppalaisille keskusteluille. Nyt on mahdollisuus kysyä, kuulla ja jutella EU:sta matalalla kynnyksellä – olipa mielen päällä sitten arjen kysymyksiä, kulttuuripääkaupunkivuosi tai Euroopan tulevaisuus.
Perjantaina ja lauantaina EU-tietämystä testataan pubivisassa, jossa kaikki pääsevät tunnelmaan, jotkut oppivat uutta ja parhaat palkitaan! Iltaisin Leskinen muuttuu euroviisufanien olohuoneeksi, kun nostalgiannälkäistä kutkuttavat Euroviisu-yhteislauluillat tuovat eri vuosikymmenten viisuklassikot takaisin eloon.
Esteettömyys
Leskinen ei ole esteetön venue. Ulko-ovi on kapea. WC-tilat ja kabinetti sijaitsevat kapeiden pyöröportaiden päässä. Tilassa on kynnyksiä.
Bar Ihku
Bar Ihku
Slovakian Trenčín on toinen vuoden 2026 Euroopan kulttuuripääkaupungeista. Kaupunki ottaa Ihkun haltuunsa Avajaisfestareiden perjantaina ja lauantaina. Ohjelmassa on paitsi kurkistuksia Trenčín2026-ohjelman kohokohtiin, myös musiikkiesityksiä folk-hengessä sekä keskusteluja kiinnostavien henkilöiden, kuten kaupungin pormestarin, kanssa.
Trenčín-henkinen perjantai sisältää myös stand up -show’n, joka tuo slovakialaisen huumorin lähelle. Illassa maistellaan Oulu x Trenčín Fusion Mocktail -juomaluomuksia, jotka sekoittavat pohjoisia ja keskieurooppalaisia makuja. Ilta huipentuu DJ-keikkaan. Lauantaina ohjelmassa on muun muassa nukketeatteria ja keskusteluhetki, joissa Slovakiasta katsotaan Suomeen.
Esteettömyys
Torikadun Oulu10
Torikadun Oulu10
Liepāja2027:n kesäkeidas ja juhlaa kokeneille kaupunkilaisille Oulu10:ssä
Oulu10 muuttuu latvialaisen Liepāja2027-kulttuuripääkaupungin kesäkeitaaksi keskellä Oulun talvea. Perjantaina ja lauantaina kävijät voivat tutustua Liepājan tunnelmaan kaikkien aistien kautta, kun kaupungin taiteilijat tuovat Ouluun esityksiä, joiden ytimessä ovat yhteisöllisyys, liike ja ilo.
Oulu10:n ohjelmassa on myös erityisesti kokeneiden kaupunkilaisten kokemuksiin ja taitoihin nojaavaa viihdettä. Perjantaina lavalle nousee harmonikkalegenda Veikko Ahvenainen. Lauantain ohjelmassa kuullaan Varttuneet-sekakuoroa sekä ihastellaan En Ala -ryhmän äijäbalettia ja tarinoita ikijätkä Nätti-Jussista tuttujen rallien säestyksellä. Lauantain aikana esiintyvät myös NMKY:n tyttökuoro Oulu Fröökynät, Oulun Eläkkeensaajat ry:n tanssiryhmä Topaasi ja Laulakko nää -sekakuoro solisteineen sekä Oulun seudun kainuulaiset runokoosteineen. Lauantain kruunaa Senioridisco, jossa bailataan 60-, 70- ja 80-lukujen rytmiin.
Oulu10:n toisessa kerroksessa järjestetään myös järjestötreffit ja Kulttuurikaverit2026-tapaamisia.
Esteettömyys
Kulkureitti sisäänkäynnille on opastettu, epätasainen sekä valaistu.
Asiointipisteessä on esteettömäksi merkitty wc samassa kerroksessa kuin asiointipiste. Wc:n ovea ei ole helppo avata ja sulkea
Kaarlenholvi & Jumpru Pub
Kaarlenholvi & Jumpru Pub
Kiruna2029 kurkottaa Euroopan pohjoisimpaan kulttuuripääkaupunkiin Jumpru Pubissa ja Kaarlenholvissa
Kaarlenholvi ja Jumpru Pub muuttuvat viikonlopun ajaksi portiksi vuoden 2029 Euroopan kulttuuripääkaupunkiin, Ruotsin Kiirunaan. Kiruna2029 esittelee kaupungin arkea ja tulevaisuutta ohjelmakokonaisuudella, joka ulottuu maan alta avaruuteen.
Perjantaina ja lauantaina Movement – below ground, on earth, in space tuo Ouluun muotoilun ja nykytaiteen tekijöitä Norrbottenin läänistä. Esittelyt, tietovisat ja videot avaavat näkymiä kaupungin elämään, maisemiin ja liikkeeseen. Art of Transition -ohjelma sukeltaa kaupunki- ja luontoympäristöjen muuttuviin maisemiin erilaisten aktiviteettien kautta. Practice our knowledge – Artistic sessions tutkii kulttuuriperinnön ja taiteellisen ilmaisun yhteyksiä työpajoissa ja taiteilijaluennolla.
Molempina iltoina DJ-sessio Endless Horizon luo tanssilattialle Kiirunan yön – musiikki, liike ja valo johdattavat kohti Euroopan pohjoisimman kulttuuripääkaupungin tulevaisuutta.
Esteettömyys
Kaarlenholvin / Jumprun rakennus on vanha eikä ole esteetön. Tilassa on useita portaita sekä kynnyksiä. Osa käytävistä on erittäin matalia.
45 Special
45 Special
Vuoden 2011 Euroopan kulttuuripääkaupunki Turku tuo värikkään tervehdyksen Oulun 45 Specialiin. 800-vuotisjuhliinsa valmistautuva kaupunki esittelee samalla 2026 avattavaa uutta musiikkitalo Fuugaa ja uudistuvaa taidemuseo WAMia. With love, Turku -kokonaisuudessa yhdistyvät perjantaina ja lauantaina musiikki, animaatiot, dj-kulttuuri ja kokeileva visuaalinen taide!
Turku Animated Film Festival esittää festivalin viime vuosien suomalaisia helmiä, jotka täyttävät klubin koskettavilla, absurdeilla ja taiteenrajoja liikuttavilla kuvilla. Turun tarjoamana kuullaan myös Turun filharmonisen orkesterin jousikvartettia, Avajaisfestareita varten kuratoitua Flame Jazz Tagine -etnojazzyhtyettä sekä näiden poikkeuksellisen hienoa yhteismusisointia. Illan äänimaisemaa rakentavat myös teknon eri tyylilajeja yhdistelevä DJ Haikkakommando, ambientia ja tanssittavaa rytmimusiikkia tarjoileva kulttuurin moniosaaja Niko Pettersen sekä Turun vaihtoehtoisen elektronisen musiikin kentältä ponnistava DJ VRA, jonka setit ammentavat old school Chicago housesta ja acid housesta.
Esteettömyys
Manuaalista pyörätuolia käyttävien asiakkaiden on mahdollista käyttää talon hissiä päästäkseen vintille keikkoja katsomaan. Muutama porras on välissä, mutta henkilökuntamme avustaa mielellään. Valitettavasti WC-tilat eivät ole esteettömiä.
Ravintola Teerenpeli
Ravintola Teerenpeli
Culture Next Lounge valjastaa onnistumisen ja epäonnistumisen kulttuurikaupunkien voimaksi Teerenpelissä
Teerenpelin Culture Next Lounge on Euroopan kulttuuripääkaupunkien verkoston eloisa ja vuorovaikutteinen kohtaamispaikka Avajaisfestareiden perjantaissa ja lauantaissa. Tittelin voittaneet ja hävinneet kaupungit pohtivat yhdessä, miten kilpailuasetelman sijaan voidaan rakentaa uutta – ja miten voitto ja tappio voivat toimia luovuuden ja yhteistyön lähtökohtina. Molempina päivinä verkostokaupungit pääsevät esittelemään ja pitchaamaan projektejaan, ohjelmiaan ja taiteilijoitaan.
Perjantain paneelissa pureudutaan menestyksen ja ”epäonnistumisen” merkitykseen kulttuuripääkaupunkikontekstissa ja siihen, millaisia uusia alkuja prosessi voi synnyttää. Yleisö kutsutaan mukaan jakamaan ajatuksiaan, joista ammennetaan inspiraatiota lauantaina julkistettavaan Culture Next -muraaliin. World Fair -maailmannäyttelyssä jokaisella kaupungilla on oma osastonsa, jossa kulttuuri, ruoka ja juoma avaavat ovia paikallisiin tarinoihin. Ilta jatkuu virallisilla Culture Next -jatkoilla, joissa musiikki ja kohtaamiset kantavat yöhön.
Lauantai käynnistyy Hangover Brunch with Culture Next Artists -tapahtumalla: brunssilla, jonka aikana verkoston maista kotoisin olevat mutta pohjoisessa asuvat taiteilijat esiintyvät rennossa tunnelmassa. Culture Next -muraalin julkistamisen jälkeen ilta huipentuu Smooth Afterpartyyn – hetkeen, jossa voi hengähtää, kohdata ja juhlia yhdessä tehdyn kulttuurityön hedelmiä.
Esteettömyys
Kulku pääsisäänkäynnille on esteetön.
Oulun Energia Areena
Oulun Energia Areena
Oulun tuomiokirkko
Oulun tuomiokirkko
Tuomiokirkossa raikaa kulttuuripääkaupunkivuoden henki
Oulun tuomiokirkossa järjestettävässä Katedraali soi -kokonaisuudessa musiikki, arkkitehtoninen tila ja yhteisöllisyys muodostavat viikonlopun, joka näyttää kirkon tilan ja tradition kulttuuripääkaupunkivuoden kulmasta.
Perjantain kuoromusiikin illassa esiintyy kuusi oululaista kuoroa, jotka rakentavat omilla äänimaisemillaan elämyksellisen kokonaisuuden: Tapahtuma on erinomainen näkymä siihen, mitä kuoromusiikki parhaimmillaan on. Lauantaina vuorossa on miesten ja poikien yhteislauluilta, jossa eri-ikäiset laulajat kokoontuvat virsien ja Siionin laulujen äärelle. Iltaan sisältyy yhteislaulua, hartaushetki sekä isän ja pojan yhteinen lauluesitys, kaikki urkujen upeasti säestämänä.
Sunnuntain Oulu2026-avajaismessu käynnistää kulttuuripääkaupunkivuoden seurakunnissa ja yhdistää pyhyyden ja kulttuurin. Messussa kuullaan erityisesti oululaista musiikkia. Messun jälkeen ohjelma jatkuu laulumusiikin konsertilla, jossa oululaisten säveltäjien teokset käyvät vuoropuhelua kansainvälisten sävelaarteiden kanssa. Sunnuntaina myös urut pääsevät pääosaan, kun urkuri Péter Marocvárin konsertissa kuullaan teoksia barokin, romantiikan, modernin musiikkin ja jazzin tyyliin.
Esteettömyys
Induktiosilmukka kirkkosalissa. Kirkkosali pääoven kautta liikuntarajoitteiselle sopiva. Sakastiin/urkuparvelle ei pääsyä. Kryptaan pääsy varsin vaativaa pyörätuolireittiä pitkin. Kirkossa asiakas-wc, mutta eivät sovellu liikuntarajoitteisille.
Oulun kirjallisuuden talo
Oulun kirjallisuuden talo
Oulun kirjallisuuden talolla vietetään lauantaina Kirjallisuuden villiä iltapäivää, joka on kiva kirjallisuushetki lapsille ja nuorille. Mukana on mm. oululainen kirjailija Liisa Louhela, jonka Ronttiäiti ja Ahkera Tiikeri -kirjasta on tehty tarinapakopeli. Tapahtumassa voi tulla vetäisemään oman tulkinnan lastenkirjakaraokeen, seurata sarjakuvataiteilija Veli-Matti Uralin työskentelyä tai osallistua yhteistarinan tekoon. Kirjallisuuden villin iltapäivän järjestää Oulun kirjailijaseura ja Kulttuurikollektiivi Lellipennut.
Oulun teatteri
Oulun teatteri
Esteettömyys
Oulun teatterissa on esteetön pääsy kaikkiin tiloihin. Teatterin aulasta oikealta, ravintola Auliksen sisäänkäynnin läheisyydestä löytyy hissi ylempiin kerroksiin.
Teatterin edessä on kaksi invapaikkaa.
Franzenin puisto
Franzenin puisto
Franzenin puistossa nähdään Lumo Light Festivaalin ja Oulu2026 yhteistyössä toteutettu Black Snow -yhteisövalotaideteos.
Lastenkulttuurikeskus Kotilo
Lastenkulttuurikeskus Kotilo
Keskustakirjasto Saaressa juhlitaan sen ja Lastenkulttuurikeskus Kotilon avajaisia koko viikonlopun ajan. Näistä juhlista ei musiikkia, työpajoja, leikkiä ja ystävyyttä puutu! Yli 200 oululaisen lapsen ja taiteilijoiden yhdessä luoma The Book of Oulu -kirja saa julkkarijuhlansa asiaan kuuluvin menoin. Kaikille lapsenmielisille ja ennen kaikkea aikuisille tehty kirja kertoo, millainen Oulu lasten mielestä on, ja millainen se olisi, jos he saisivat päättää. Kirjan kansilehdille kannattaa hakea valloittavien pienten tekijöiden nimikirjoituksia paikan päältä!
Lastenkulttuurikeskuksen veikeissä työpajoissa päästään pohtimaan taiteillen, mikä ja millainen on Kotilo. Rytmi vie mennessään perjantain taidediskossa sekä Rytmikone Kasperin beatbox-keikalla. Oulun Taidekoulun teatteriryhmä Näytelmätykit esittää itse suunnittelemiaan kohtauksia ystävyydestä, sen tielle tulevista yllättävistä ja absurdeista esteistä sekä niiden ylittämisestä. Oululaisen Pentti Punkin Syntymäpäivät -lastenmusiikkibändin konsertti saa perheen pienimmät riemastumaan. Bändin energiset livekeikat ja laulut uppoavat myös aikuisyleisöön.
Kotilon ensimmäiset, koko perhettä innostavat näyttelyt avautuvat. Ystävän talo -näyttelyssä oululaisten lasten tarinat, kokemukset ja haaveet vievät matkalle villiin kaupunkimme. Joel Karppasen interaktiivinen mediataideteos tuo lapset osaksi oululaisten sukupolvien kerrostumaa ja rakentaa tilaa ystävyydelle ja empatialle. Teokseen voi jättää oman ystävyyden viestin kuvin, äänin tai tarinoin. Kotikulmilla -näyttelyssä taas seikkailevat Johanna Ilanderin hurmaavat kuvitukset kirjasta The Book of Oulu.
Kauppurienaukio
Kauppurienaukio
Kauppurienaukiolla valot välkkyvät ja poppi soi! OSAOn ajoneuvoalat ja logistiikka-ala tuovat paikalle tuunattuja amisautoja. Opiskelijoiden aikaansaannoksia voi ihailla koko viikonlopun ajan.
Esteettömyys
Oulun taidemuseo
Oulun taidemuseo
Oulun taidemuseossa avataan perjantaina Eanangiella – Maan kieli -näyttely. Saamelaisen taiteen ja duodjin suurnäyttely tutustuttaa saamelaiskulttuurin kirjoon, sinnikkyyteen ja kestävyyteen. Näyttelyssä kohtaavat saamelaisen nykytaiteen Sápmi Triennale -kiertonäyttelyn teokset, duodji eli saamenkäsityö, eri sukupolvien työt ja näyttelytilaa kantava äänimaisema. Kuraattorit Inga-Wiktoria Påve, Fredrik Prost ja Áilu Valle johdattavat kävijät teemoihin, jotka kuljettavat esivanhemmista ja muistojen poluista maailmojen välisiin rajapintoihin, maahan, vihreän kolonialismin kysymyksiin, hengellisyyteen ja elämän koristeisiin.
Esteettömyys
Oulun taidemuseo on osittain esteetön.
Sisäänkäynti tapahtuu katutasossa olevasta pääovesta. Sisäänkäynti on portaaton, kynnysten korkeus on 1,5–2 cm. Pääoven ja aulan välioven saa auki automaattisella ovenavauspainikkeella.
Henkilökohtainen avustaja pääsee veloituksetta museoon.
Näyttelytiloissa on penkkejä ja infosta voit lainata mukana kuljetettavia taittotuoleja.
Tilat ja wc:t
Sukupuolineutraalit asiakas wc:t ja esteetön wc sijaitsevat sisääntuloaulassa.
Taidemuseossa on hissi, jolla pääsee kulkemaan kerrosten välillä. Alakerran iso A-sali on osittain porrastettu ja tilassa on myös luiska. Toisen kerroksen näyttelysaleista yhteen tilaan on portaallinen kulku, mutta tilaan on myös esteetön kulku näyttelysalin toisesta päästä.
Galleria MABD
Galleria MABD
Galleria MABD on oululainen taidegalleria, joka esittelee kotimaista ja kansainvälistä nykytaidetta. Galleriamme löytyy Kolmiotalosta, Torikatu 4, 90100 Oulu. Näyttelyihimme on aina vapaa pääsy.
Esteettömyys
Galleria sijaitsee vuonna 1924 valmistuneessa Kolmiotalon liiketilassa Oikokadun ja Torikadun kulmassa. Galleriatila on muuten esteetön, mutta sisäänkäynnissä on pieni kynnys. Galleriassa on siirrettävä kynnysluiska, jonka avulla kynnyksen yli pääsee myös sähköpyörätuolilla. Galleria MABD on yksityinen galleria, jonka omistaa Manninen Art, Branding & Design Oy.
Oulun Kuvataiteen talo
Oulun Kuvataiteen talo
Oulun Kuvataiteen talossa Oulun Taiteilijaseura 68539,94 m² -näyttely tuo esille taidetta Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun alueen taiteilijoilta. Se on otos paikallisen nykytaiteen kirjosta ja tuo esiin taiteilijoita, joille hidas tekeminen, eri materiaalit ja tekotavat ovat olennainen osa taiteilijuutta.
Esteettömyys
Oulun kuvataiteen talon näyttelytiloihin ja taidelainaamoon ei ole esteetöntä kulkua.
Sisäänkäynneillä on viisi porrasta. Sisätiloissa on kynnyksiä sekä kapeita oviaukkoja.