Under det kommande året genomförs programmet för kulturhuvudstadsåret Oulu2026, inte bara i Uleåborg utan även i fyra landskap och totalt 39 kommuner. Tisdag den 9 december 2025 firades det regionala programmet på Aine konstmuseum i Torneå. Under festligheten fick en fullsatt sal smakprov på programmet och de evenemangen som ingår i Oulu2026-området.

Glädjefyllt firande mellan tre städer vid gränsen
Evenemanget inleddes av Adam Huuva och Sami Bergman från det tornedalsfinska (meänkieliska) reggaebandet The Meänland från Haparanda. Ordföranden för Torneå stadsfullmäktige, Markku Ponkala, berättade att Veli och Eila Aines långsiktiga arbete med att samla konst ledde till grundandet av en konststiftelse och senare ett konstmuseum i samarbete med Torneå stad. Aines konstmuseum firar nu sitt 40-årsjubileum som en del av Europas kulturhuvudstadsår Oulu2026 och inleder evenemangsserien Kaikkien syntymäpäivät (Allas födelsedagar). Museichefen för Aine konstmuseum, Virpi Kanniainen, berättade att museets överraskningsgåva öppnas för publiken varje månad under året och presenterar bland annat samisk och romsk kultur samt seriekonst. Den alkoholfria januari inleds med den uppmärksammade utställningen Robohemians av Torneåfödda Teija och Pekka Isorättyä, där en robortbar byggs i köpcentret Rajalla På Gränsen, beläget vid gränsen mellan Finland och Sverige.
Tornedalsmuseets Lippobiili är en utställning som rullar på hjul. Museets kulturarvskoordinator Julia Autio berättade att utställningen kopplar till Torneälvens gränslösa tradition av håvfiske, som för närvarande nomineras till Unescos lista över immateriallt kulturarv. På museet kan man också utforska om jorden är rund eller platt. Museet genomför tillsammans med Maupertuis-stiftelsen utställningen Not flat or round – hur jordens form definierades i Tornedalen.
Torneå och Kemi genomför sina egna omfattande Oulu2026-program, men de slog också sina påsar ihop och bjöd in Haparanda stad. Resultatet satte igång evenemanget Vid samma hav – saman meren äärellä. Det är ett gränsöverenskridande, tredagars evenemang som äger rum i Bottenvikens hamnar och skärgård och som firar konst, kultur och lokal mat. Evenemanget lockar både lokalbefolkning och turister att upptäcka Bottenvikens skärgård.
Bättre smakprov från landskapen
Vid firandet av det regionala programmet gavs tips om evenemang från 39 kommuner och några presenterades närmare. Konstnären Ulla Phillips, ursprungligen från Haapavesi och bosatt i södra Finland, skapar sitt rivningshusprojekt tillsammans med konstnären Jenni Valtakari samt invandrarkvinnor och -barn. Rivningshuset, som fått namnet Taidetalo Katve i centrala Kalajoki, får under sommaren en ny, färgstark inredning utförd med traditionell lerbruks-teknik.
Världsmedborgaren, bildkonstnären, dragartisten och DJ:n Tatu Vuolteenaho från Ylivieska skickade videohälsningar från Mexiko. Tillsammans med textilkonstnären Jani Maunula genomför han utställningen Rainbow Magic på Ylivieska kulturcentrum Akustiikka i augusti 2026. Besökarna kan njuta av bildkonst och tryckta tyger samt delta i workshops – alla inspirerade av regnbågssamhällenas färgstarka och glädjefyllda kreativitet.
Teaterregissören Tuula Väisänen berättade om Eetu Isto från Torneå och hans målning Hyökkäys, som har getts en dramatisering och får sin urpremiär på Vojakkala teater. Verket betraktas som den mest kända finska politiska målningen och är tematiskt på många sätt högaktuell i dagens politiska klimat.
I videoinslag visades både skapandet av en internationell och högstående konsthelhet på Akola herrgårds marker i Ijo, uppbyggnaden av det gemenskapsbaserade konstverket Ovet i Siikalatvas landskap samt hur Karlö kulturmiljö och den tyska bryggerikulturen integrerades som en del av Arctic Food Labs Oulu2026-matkulturprogram.
Den starka kulturen från Kajanaland, dans och god mat förenas i Puumieher Show, och gruppens framträdande fick publiken att jubla. Dans och god mat håller den norra finländska mannen på rätt spår, och detta glädjebudskap kommer gruppen att dela under sin dans- och workshopturné nästa år runtom i Oulu2026-området.
Firandet av det regionala programmet visade att landskapen bidrar med ett mångsidigt och fräscht producerat kulturprogram, både från arbetsgrupper och föreningar samt från konstinstitutioner och kommuner. Särskilt samarbetet mellan olika aktörer skapar nya början och ett kulturellt klimatförändringsarbete genomförs på bred front.



