Dálvemánnu-festivalen fyllde konsertsalarna i Uleåborg

Dela

Dálvemánnu-festivalen, som arrangerades under den första veckan i februari som en del av Oulu2026-programmet, samlade cirka 3 300 besökare. Programmet bestod av sju konserter, tre filmvisningar, tre föreställningsrundor – varav en med jojk – samt publicering av podd. Under festivalen firades även samernas nationaldag den 6 februari.

Áilu Valle på samernas nationaldagskonsert i Valvesalen den 6 februari. Foto: Mikko Pohjola

Aino Valovirta, Oulu2026:s koordinator för samisk kultur, berättar att Dálvemánnu, som arrangerades för tredje gången, lyckades utmärkt. Fyra av konserterna var slutsålda. Fullsatta konsertsalar visade att det finns efterfrågan på sådana evenemang – tyvärr fick inte alla intresserade plats. Festivalbesökarna, både samer och icke-samer, gav gott om positiv respons. Ett så omfattande program hade inte varit möjligt utan Finska Kulturfondens stöd. Det möjliggjorde också gratis konserter, tillägger Valovirta.

En av konserterna riktade sig till elever vid Lintulampi skola. För Valovirta var denna skolkonsert med Hildá Länsman och Tuomas Norvio, med deltagande av barn från samiskspråkig småbarnspedagogik och distansundervisning, en av veckans höjdpunkter.

”Mottagandet av konserten, som framförde nordsamisk jojktradition och modern samisk musik, var entusiastiskt. Det som kändes allra viktigast var att samiska barn fick se en samisk toppartist på scen och fick ett exempel på vad de själva har möjlighet till ”, säger Valovirta.

Ett nytt inslag i programmet var det framgångsrika samarbetet med urfolksfilmfestivalen Skábmagovat. Valovirta hoppas att detta kommer att bli en del av årets arv.

Dálvemánnu-festivalen koordinerades av Uleåborgs kulturstiftelse, som ansvarar för Oulu2026-verksamheten. På festivalen uppträdde Hildá Länsman, Tuomas Norvio, Alice Marie Jektevik, Wimme & Rinne, Ante Jalvela, Ingá-Máret Gaup-Juuso, Jukka Eskola, Oulu All Star Big Band, AMOC, Áilu Valle, Anna Morottaja & Tallari samt Suõmmkar. Filmvisningarna inkluderade Kayara – Fearánat Inkariikkas, Ciao ráhkis samt kortfilmen Suoivanis čuvgii. På samernas nationaldag den 6 februari publicerades det andra avsnittet av Eleonora Alariestos podd Mii gullo…?

Evenemangen genomfördes i samarbete med ett partnernätverk: Oulun musiikkijuhlat, Skábmagovat, Oulu All Star Big Band, kulturhuset Valve, Uleåborgs konstmuseum, biografen Star, Uleåborgs teater och Lintulampi skola.

Samisk kultur kommer fortsatt att vara starkt närvarande i Oulu2026-programmet

Under Europas kulturhuvudstadsår lyfts samisk kultur fram. Operan Ovllá spelas på Uleåborgs teaters stora scen fram till slutet av februari. Storutställningen Eanangiella välkomnar besökare till Uleåborgs konstmuseum under hela vårvintern.

Katarina Barruk uppträder på 45 Special den 27 februari. Barruk, som sjunger på hotad umesamiska, kombinerar traditionell jojk med modern popmusik. I slutet av mars erbjuds Girjái-föreställningar och workshopar på Uleåborgs yrkeshögskola, som inspirerar till att drömma.

Giellagas-institutet arrangerar under våren bland annat en föreläsningsserie i samband med 25-årsjubileet samt kvällar med samisk litteratur. I podden Mii gullo…? kommer ett nytt avsnitt varje månad på Podplay.

Oulu2026:s samiska kulturprogram stöds av Finska Kulturfonden, och programmet genomförs av ett brett samarbetsnätverk. Uleåborg är Finlands största samiska by. Av de tio tusen samer som bor i Finland bor mer än hälften utanför det samiska området. Av dessa bor omkring tusen inom Oulu2026-området. 

Läs också